Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik

Bunlar da ilginizi çekebilir...

3 Cevaplar

  1. H
    Hakan Boztaş dedi ki:

    Merhaba Vahdet Bey. Yönetmelik bankaları kapsamıyor. Dayanak olarak 6493 sayılı Kanun söz konusu. Siz TCMB Kanunundan hareketle mi böyle düşündünüz? “ödemeler için elektronik ortam da dâhil olmak üzere kullanılacak yöntemleri ve araçları belirlemek”. Şahsi kanaatim her ne kadar bankalar yönetmelik kapsamında olmasa da bankaların bu yönetmelik sonrasında bu konuya daha temkinli yaklaşacağıdır. Yani bankaların kredi borcu olan bir müşterisinin kripto para cinsinden yapacağı ödemeyi kabul etmeyeceğini düşünüyorum.

    • V
      Vahdet Deniz dedi ki:

      Merhaba Hakan Bey, iyisinizdir umarım. Belirtmek istediğinizi yanlış anlamadıysam şunu söyleyebilirim; yazıda 6493 sayılı Kanun gereği bir “ödeme hizmeti sağlayıcısı” olduğu için Kripto Varlıklar Yönetmeliği’nin madde 4/1 uyarınca ilgili kısmı bankaları da kapsayacak şekilde belirttim. Bununla birlikte anılan yönetmeliğin 4/2 maddesi kapsamında ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto para alım satım platformlarına fon aktarımları kısaca para göndermeleri engellenmiş; bahse konu engelleme kapsamına bankalar veya PTT dahil değildir. Bununla birlikte, yönetmeliğin 4/1 maddesi kapsamında ödeme hizmeti sağlayıcısı olan bankalar, ödeme kuruluşları, elektronik para kuruluşları ve PTT ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremeyecek, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamayacaktır. Örneğin, kartlı ödeme sistemleri iş modeliyle ödemelerin kripto varlık ile yapılması, kripto varlığın kart kullanarak harcanması, kripto varlıkların fatura, borç ödemesinde kullanılması vb. hususlara yönelik iş modelleri Yönetmelik ile engellenmiş denilebilecektir. Saygılarımla,

  2. H
    Hakan Boztaş dedi ki:

    Merhaba Vahdet Bey. Ben de sonradan eksik anladığımı farkettim. Katkınız ve uyarınız için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir